Jak wyposażyć gabinety zabiegowe w klinice weterynaryjnej? Sale operacyjne i zabiegowo-operacyjne dla zwierząt

Chcąc rozpocząć profesjonalną praktykę weterynaryjną jako lekarz weterynarii, należy odpowiednio przygotować lecznicę. Gabinet weterynaryjny musi być wyposażony w sprzęt, który zapewni bezpieczne i skuteczne leczenie. Wymagania dla pomieszczeń, urządzeń, aparatury i sprzętu dla kliniki weterynaryjnej, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 roku na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku o zakładach leczniczych dla zwierząt. 

Wyposażenie sali operacyjnej weterynaryjnej - wstępne wymagania

Zanim przedstawimy, jak wyposażyć salę operacyjną weterynaryjną, chcemy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące lokalizacji pomieszczeń składających się na klinikę weterynaryjną. Zgodnie z nimi powinna znajdować się w odrębnym budynku, ewentualnie stanowić osobną część lokalu o innym przeznaczeniu, jednak w tej sytuacji podział między nim a kliniką powinien być wyraźny. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia użytkowe, takie jak gabinety zabiegowe, poczekalnia, sala operacyjna i pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt powinny mieścić się na poziomie terenu (ewentualnie w suterenie), natomiast reszta sal może być zlokalizowana także na innych poziomach.

Do kliniki weterynaryjnej powinno prowadzić odrębne wejście, dostosowane do zwierząt. Narzucone są też standardy dotyczące podłóg, parapetów, grzejników, okien, przechowywania dokumentacji, wszelkiego rodzaju instalacji oraz ścian w gabinetach zabiegowych oraz w sali operacyjnej. Ponadto w rozporządzeniu określone zostały normy sanitarne, które muszą zostać zachowane w pomieszczeniach służących do leczenia, obserwacji oraz izolacji zwierząt. W tym celu wymagane jest zapewnienie dostępu do umywalek z bieżącą wodą - ciepłą i zimną, środków do mycia i dezynfekcji rąk, ręczników jednorazowego użytku oraz pojemnika na zużyte odpady medyczne. Dokument określa także powierzchnię oraz wysokość poszczególnych pomieszczeń kliniki weterynaryjnej, zależnie od ich przeznaczenia.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego w klinice weterynaryjnej

Zgodnie z rozporządzeniem klinikę weterynaryjną wyposażyć należy w sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych, artykułów sanitarnych, sprzętu jednorazowego użytku i innych produktów medycznych, a także pojemniki na odpady (w tym  weterynaryjne). Gabinety zabiegowe należy zaopatrzyć w stoły zabiegowe dostosowane wielkością do zakresu i rodzaju świadczonych usług weterynaryjnych, wykonany z materiału trwałego, łatwo zmywalnego i odpornego na środki dezynfekcyjne. Oprócz tego w gabinecie zabiegowym bardzo ważna jest sterylizacja i dezynfekcja, dlatego powinna znaleźć się tam lampa bakteriobójcza. Więcej o wyposażeniu tego pomieszczenia pisaliśmy już w innym artykule: https://glowackivet.pl/blog/aktualnosci/niezbedne-wyposazenie-gabinetu-weterynaryjnego

Jak wyposażyć weterynaryjną salę operacyjną i salę weterynaryjną zabiegowo-operacyjną?

Sala operacyjna to szczególne pomieszczenie w klinice weterynaryjnej, lekarz weterynarii często wykonuje tam skomplikowane operacje mające na celu ratowanie życia zwierzęcia. Właśnie dlatego powinna zostać odpowiednio wyposażona w niezbędny sprzęt, to znaczy: 

sprzęt umożliwiający podawanie gazów medycznych, w tym tlenu;

aparat do narkozy wziewnej;

zestaw do intubacji dotchawiczej wraz z rurkami intubacyjnymi i laryngoskopem dostosowanym do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych;

worek samorozprężalny;

sprzęt do dożylnego podawania leków;

stetoskop;

pulsoksymetr;

kardiomonitor;

źródło światła bezcieniowego;

armaturę bezdotykową;

autoklaw lub sterylizator na suche powietrze;

pojemnik na odpady medyczne;

stół operacyjny dostosowany wielkością do zakresu i rodzaju świadczonych usług weterynaryjnych, wykonany z materiału trwałego, łatwo zmywalnego i odpornego na środki dezynfekcyjne;

lampę bakteriobójczą;

wentylację mechaniczną;

poskrom w przypadku wykonywania usług weterynaryjnych dla dużych zwierząt.

To właśnie wymienione wyposażenie sali operacyjnej weterynaryjnej pozwala na skuteczne przeprowadzenie przez lekarza zabiegów oraz operacji ratujących zdrowie i życie zwierząt, Dlatego tak ważne jest, aby sprzęt wykonany był przez renomowanych producentów, którzy proponują najwyższą jakość. Niezbędne wyposażenie sali weterynaryjnej znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.