Badanie słuchu u zwierząt

Słuch jest jednym z dwóch najważniejszych - obok węchu - zmysłów u zwierząt. Każdy lekarz weterynarii w ciągu wielu lat swojej praktyki z pewnością wielokrotnie spotka się z pacjentami z uszkodzonym słuchem lub postępującą głuchotą. Niektóre rasy psów są bardziej narażone na te problemy zdrowotne niż inne - wynika to z ich predyspozycji do głuchoty wrodzonej, mowa tu o nawet 90 rasach, u których ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest znacznie większe. Szczenięta można badać za pomocą metody BAER już od 5-6 tygodnia życia, nie ma jednak do tej pory możliwości leczenia psów niesłyszących od urodzenia. Tak samo jest w przypadku kotów. Odpowiednie przeprowadzenie badania słuchu u zwierząt umożliwia specjalistyczny sprzęt weterynaryjny, w tym otoskopy i video otoskopy, które znajdziesz w naszej ofercie.

Jak można zdiagnozować głuchotę u zwierząt?

Aby odpowiednio rozpoznać głuchotę, lekarz weterynarii przeprowadza wywiad z właścicielem zwierzęcia, następnie wykonuje pełne badanie kliniczne, w tym także otoskopowe kanału słuchowego zewnętrznego oraz w określonych przypadkach analizuje dolegliwości neurologiczne. Postawienie diagnozy wraz ze wskazaniem przyczyny utraty słuchu zazwyczaj odbywa się już przy wstępnym badaniu. Przyczyny mogą być jednak różne, w tym zapalenie ucha środkowego, zaawansowany wiek, choroba wirusowa, urazy, niedotlenienie, działanie leków, kamień woszczynowy lub polip w świetle kanału słuchowego i to od nich zależy dalsze postępowanie medyczne. W niektórych przypadkach zaleca się morfologię krwi, aby wykluczyć niektóre schorzenia, w innych natomiast przeprowadza się analizę słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, czyli badanie metodą BAER, dzięki której elektrody igłowe rejestrują fale świadczące o aktywności słuchu. 

Jedną z przyczyn utraty słuchu może być także głuchota wrodzona, która występuje zarówno u psów, jak i u kotów. To schorzenie do dziś sprawia wiele problemów - nie wiadomo jak dokładnie zwierzę dziedziczy tę wadę i nie ma skutecznej metody leczenia. Głuchota wrodzona sprawia, że zwierzę nie słyszy od urodzenia, choć objawy mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Większe ryzyko występuje u ras psów i kotów o nietypowych cechach w fenotypie.

Badanie słuchu u psa i kota

Jeśli pies zachowuje się nieposłusznie, wydaje się nie reagować na nasze wołanie, komendy, zabawki albo głośne dźwięki, takie jak dzwonek do drzwi, mogą to być objawy słabnącego słuchu. Psa z postępującą głuchotą coraz trudniej jest dobudzić, może też wydawać się nadmiernie przestraszony lub zdezorientowany. Rzadziej występuje także agresja. Po zaobserwowaniu takich objawów właściciel zwierzęcia powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii na badanie słuchu u psa. U kota pierwsze sygnały można zaobserwować podobnie, za sprawą nieposłuszeństwa i krnąbrnego zachowania - to również odpowiedni moment, aby przeprowadzić badanie słuchu u kota.

Podczas takiego badania lekarz weterynarii wprowadza otoskop do małżowiny usznej pacjenta, który pozwala wstępnie ustalić źródło schorzenia - może ono wynikać z wewnętrznych uszkodzeń ucha. Narzędzie pomaga doktorowi weterynarii określić, czy zwierzę nie cierpi na zapalenie lub, czy nie zalega wydzielina. Otoskop pozwala także określić, czy nie miała miejsca perforacja błony bębenkowej, a także umożliwia obejrzenie jamy ucha od wewnątrz. Dzięki użyciu tego urządzenia już pierwsze badanie diagnostyczne pozwala zazwyczaj określić, jaka jest przyczyna utraty słuchu oraz jakie leczenie można w związku z tym zastosować. W niektórych przypadkach rozwiązaniem jest, na przykład oczyszczenie przewodu ucha z wydzieliny lub zastosowanie antybiotykoterapii, w innych konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Jeśli wykryta zostanie głuchota wrodzona, nie podejmuje się leczenia. Wybór skutecznej metody badania słuchu u zwierząt oraz leczenia zależy oczywiście od lekarza weterynarii.

Więcej o chorobach zwierząt domowych przeczytasz w artykule: https://glowackivet.pl/blog/aktualnosci/najczestsze-choroby-zwierzat-domowych

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.