Wirusowe zapalenie wątroby u kotów i psów

Zapalenie wątroby dotyka nie tylko ludzi. Opiekunowie psów i kotów również się z nim mierzą.

U psów jest to wirusowa choroba zakaźna, wywoływana przez adenowirusa typu 1 (CAV-1).
Inna nazwa tego schorzenia to choroba Rubartha. Źródłem wirusa są zwierzęta chore lub nosiciele. Przenosi się drogą aerogenną (kropelkową) lub pokarmową przez ślinę, mocz i kał. Po przechorowaniu pies wydala wirusa jeszcze nawet do 9 miesięcy, co należy brać pod uwagę oceniając ryzyko zarażenia innych zwierząt. Wykazano także, że pchły mogą być wektorem patogenu.

Zakaźne zapalenie wątroby psów przebiega w kilku postaciach.
- postać nadostra – u psów młodych, nieszczepionych, dochodzi do nagłej śmierci bez wcześniejszych objawów zwiastunowych

- postać ostra – trwa do 7 dni, a śmiertelność wynosi 50%. Objawy towarzyszące tej postaci to gorączka, biegunka, wymioty, bolesny brzuch, zapalenie gardła, kaszel oraz objawy neurologiczne

- postać przewlekła – przy częściowej odporności u zarażonych zwierząt, prowadzi do długotrwałej infekcji a przez to do zwłóknienia wątroby

- postać oczna – zwykle towarzyszy postaci ostrej, objawia się zapaleniem naczyniówki oraz obrzękiem i zmętnieniem rogówki, która przybiera szaro-niebieski kolor

Przy diagnozowaniu tego schorzenia wykonuje się badania krwi i moczu. W celu zapobiegania wystąpieniu choroby Rubartha szczepimy psy, pierwszy raz w wieku 8-10 tygodni.
Natomiast leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. W tym celu podaje się antybiotyki, leki wspomagające pracę wątroby i stosuje się płynoterapię. Jeśli to konieczne można podawać również preparaty przeciwwymiotne, przeciwbólowe czy osocze krwi, zależnie od postaci i przebiegu choroby.

U kotów zapalenie wątroby jest stosunkowo często rozpoznawanym schorzeniem tego narządu.
Jeśli dotyczy ono miąższu wątroby zazwyczaj ma przebieg ostry, ale dużo częściej stan zapalny dotyka dróg żółciowych, który może mieć różny charakter:
- zapalenie neutrofilowe
- zapalenie limfocytarne
- zapalenie pasożytnicze
- zapalenie mieszane

Ostre zapalenie wątroby najczęściej pojawia się w wyniku działania czynników toksycznych lub podczas infekcji. Narząd ten bierze udział w detoksykacji organizmu, a do tego jako pierwszy odbiera krew z jelit poprzez krążenie wrotne. Stąd wątroba jest szczególnie narażona na negatywny wpływ różnych substancji . Koty przez niedobór jednego z enzymów metabolizmu toksyn, przeprowadzają przemiany związków w dużo wolniejszym tempie, przez co wzrasta czas ekspozycji na niebezpieczne substancje.
Na tle infekcyjnym głównymi patogenami powodującymi ostre zapalenie wątroby są wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIP), herpeswirus oraz Toxoplasma gonidii.

Objawy które towarzyszą ostremu zapaleniu wątroby to między innymi:
wymioty, biegunka, gorączka, żółtaczka, brak apetytu.
Możliwe są również objawy nerwowe takie jak drgawki oraz nadmierne ślinienie.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.