Rola parownika w znieczuleniu wziewnym

Znieczulenie wziewne na wielu płaszczyznach ma przewagę nad podawaniem anestetyków infuzyjnie. Na pierwszym miejscu bez wątpienia jest możliwość kontroli przebiegu i głębokości znieczulenia przez cały czas trwania zabiegu. Sprawia to że ta metoda jest dużo bezpieczniejsza. Dzięki informacjom na temat stężenia substancji w organizmie zwierzęcia i możliwości regulacji podawania anestetyku na bieżąco, znieczulenie jest bardziej przewidywalne i pozwala na modyfikacje w danej chwili zależne od obecnego stanu pacjenta. Kolejną sprawą jest fakt, że ta metoda nie obciąża nerek, ponieważ środki podawane drogą wziewną są wydalane przez drogi oddechowe.

Sukcesem dobrze przeprowadzonego znieczulenia wziewnego jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Można powiedzieć, że „sercem” aparatu jest parownik. Anestetyki mają postać płynną i to właśnie w parowniku z cieczy powstaje gaz, który następnie jest kierowany do dróg oddechowych pacjenta. Z reguły jest to element który nie jest na wyposażeniu aparatu do anestezji i trzeba kupić go oddzielnie. Spowodowane jest to faktem, że każda substancja używana jako anestetyk wziewny wymaga dedykowanego rodzaju parownika. Aby zapobiegać błędom, producenci oznaczają urządzenia różnymi kolorami zależnie od anestetyku z którym współpracują – i tak dla izofluranu jest to kolor fioletowy, a dla sewofluranu żółty. Ważne jest, aby przemyśleć jakim środkiem chcemy znieczulać pacjentów i dobrać odpowiednie urządzenie. Ilość gazu jaką parownik będzie podawał do obiegu regulowana jest za pomocą pokrętła w zakresie od 0,5 do 5 vol%.

Anestetyk należy uzupełniać dolewając substancji w formie płynnej. Warto zaopatrzyć się w specjalny adapter łączący parownik z butelka z anestetykiem, aby podczas procesu uzupełniania substancja nie ulatniała się do pomieszczenia. Skutkuje to utratą części anestetyku i jego obecnością w pomieszczeniu, co może wpływać na osoby przebywające w pobliżu. Adaptery dostępne są do parowników opisanych jako wersja key-fill.

Urządzenie w wersji z adapterem takie jak Luna TEC-3 Key-Fill uniemożliwia rozlanie czy parowanie substancji podczas nalewania. Ten model posiada też blokadę, która zapobiega przypadkowemu włączeniu tarczy regulującej przepływ. Dodatkowo automatycznie kompensuje wahania temperatury, natężenie przepływu i czas pracy podczas użytkowania. Parownik Luna posiada także długi okres gwarancji.

Kolejnym aspektem jest konieczność kalibracji parownika, którą należy przeprowadzać co około 4 lata. Kalibrację wykonują osoby uprawnione do takich czynności, do których należy dostarczyć parownik. Warto więc wcześniej planować przegląd urządzenia, ponieważ wyłączy to z użytku na pewien okres cały aparat do znieczulenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.