Problemy stomatologiczne u koni okazują się częstą przyczyną wielu niepokojących objawów. Dzieje się tak na skutek zmian w diecie, będących wynikiem jego udomowienia. W warunkach hodowlanych konie, naturalnie przystosowane do przyjmowania pokarmu roślinnego, o wysokiej zawartości włókna, jedzą wiele pasz i ziaren, które nie pozwalają na odpowiednie ścieranie się ich zębów, powodując tym samym wiele schorzeń i problemów w obrębie jamy ustnej. Przedstawiamy, jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u koni i z czego wynikają, a także jak mogą się objawiać.

Problemy z zębami u koni - jakie są pierwsze objawy?

Wbrew pozorom, choć pokaźne i masywne zęby konia mogą początkowo nie zwracać uwagi właściciela, nietrudno jest zorientować się, że zwierzę może cierpieć w związku z problemami stomatologicznymi. Wiele objawów infekcji w jamie ustnej konia dotyczy ogólnego stanu zdrowia i zachowania. Pierwszym symptomem schorzeń zębów może być niechęć do przyjmowania pokarmu i widoczny spadek masy ciała. Następnie mogą występować problemy z jezdnością konia, a także brak postępów w regularnym treningu. Właścicieli, a także lekarza weterynarii wykonującego badanie zwierzęcia, powinny również zaniepokoić: odór z jamy ustnej, ropny wypływ z nozdrzy, nawrotowe kolki, zatkania przełyku, niestrawione resztki pokarmu w kale. W niektórych przypadkach u chorego konia mogą wystąpić nagłe i silne reakcje neurologiczne.

Schorzenia zębów u koni - najczęstsze problemy

Wśród najczęściej spotykanych problemów stomatologicznych u koni możemy wymienić między innymi: wady zgryzu (nadliczbowe/brakujące zęby, przodozgryz, tyłozgryz, zgryz falisty, zgryz schodkowy), schorzenia zębów policzkowych (haki i rampy, ostre krawędzie), wilcze zęby, nieprawidłowości siekaczy i kłów, schorzenia jamy ustnej (kamień nazębny, rany i wrzody błony śluzowej, zapalenie przyzębia, ciała obce, próchnica) oraz schorzenia zębów mlecznych. Lekarz weterynarii może wykonać wiele czynności profilaktycznych, takich jak tarnikowanie, diagnostyka „ukrytych wilczaków”, ekstrakcja wilczych zębów czy usuwanie przetrwałych zębów mlecznych, które pozwolą uniknąć niektórych ze schorzeń.

Stomatologia koni - popularne schorzenia

Wśród najbardziej popularnych dolegliwości możemy wyróżnić następujące:

Próchnica - oznacza uszkodzenie tkanek twardych zęba w postaci ubytku na jego powierzchni. Bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego dopiero lekarz weterynarii podczas dokładnego badania może ją wykryć, jedynie czasami, w bardziej zaawansowanym stadium, może wywoływać ból, powodować problemy z przeżuwaniem pokarmu, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Nieleczona próchnica może osłabiać strukturę zęba i prowadzić do jego pęknięcia. Problem ten dotyczy zwykle zębów policzkowych szczęki i występuje u około 20% zwierząt tego gatunku.

Ostre krawędzie zębów policzkowych - dotyczy niemalże wszystkich koni. Zęby nierówno ścierają się podczas rozdrabniania pokarmu, tworząc w ten sposób ostre krawędzie, co może prowadzić do powstania głębokich i bolesnych ran lub urazów błony śluzowej policzków i języka, które objawiają się krwawieniem, bólem i dyskomfortem zwierzęcia. Coroczne tarnikowanie pozwala uniknąć powstawania ostrych krawędzi.

Haki i rampy - to przerośnięte fragmenty zębów przyjmujące postać haków, które mogą powodować bolesne rany tkanki miękkiej i utrudniają spożywanie paszy. Schorzenie to jest wynikiem wad wrodzonych szczęki i/lub żuchwy, wysunięciem szczęki do przodu lub wadami zgryzu charakteryzującymi się dużymi przestrzeniami międzyzębowymi.

Wilcze zęby - to dodatkowe zęby przedtrzonowe, które nie pełnią w jamie ustnej konia żadnej funkcji, ale nie zanikły jeszcze zupełnie w toku ewolucji. Wilcze zęby mogą powodować ból i dyskomfort zwierzęcia, szczególnie kiedy uderza o nie wędzidło, mogą także przebijać dziąsła.

Zgryz schodkowy - charakteryzuje się nadmiernym wyrastaniem pojedynczych zębów policzkowych poza linię zgryzu; może powodować ograniczenie ruchomości szczęki, nadmierne ścieranie zęba przeciwstawnego i pozostałych zębów, penetrację zatoki i jej stan zapalny, urazy dziąseł i kości, a także infekcje.

Zgryz falisty - linia pomiędzy zębami górnymi a dolnymi powinna być prosta, w zgryzie falistym natomiast przypomina falę i powstaje podobnie jak zgryz schodkowy, czyli w wyniku obecności przetrwałych zębów mlecznych, opóźnionej wymiany zębów, ubytków w uzębieniu, powstawania haków. Korekcja zgryzu falistego jest bardzo trudna i czasochłonna, u starszych koni często niemożliwa.

Wiele z najczęstszych problemów stomatologicznych u koni, wykrytych odpowiednio wcześnie, pozwala na uniknięcie bolesnych objawów u zwierzęcia, dlatego tak istotne są regularne przeglądy stomatologiczne i zabiegi profilaktyczne, takie jak tarnikowanie zębów, a także stałe obserwowanie konia. Kiedy tylko właściciel zauważy niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić to lekarzowi weterynarii.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.