Aktualności

Rola parownika w znieczuleniu wziewnym

Sukcesem dobrze przeprowadzonego znieczulenia wziewnego jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Można powiedzieć, że „sercem” aparatu jest parownik. Anestetyki mają postać płynną i to właśnie w parowniku z cieczy powstaje gaz, który następnie jest kierowany do dróg oddechowych pacjenta. Z reguły jest to element który nie jest na wyposażeniu aparatu do anestezji i trzeba kupić go oddzielnie. Spowodowane jest to faktem, że każda substancja używana jako anestetyk wziewny wymaga dedykowanego rodzaju parownika. Aby zapobiegać błędom, producenci oznaczają urządzenia różnymi kolorami zależnie od anestetyku z którym współpracują – i tak dla izofluranu jest to kolor fioletowy, a dla sewofluranu żółty. Ważne jest, aby przemyśleć jakim środkiem chcemy znieczulać pacjentów i dobrać odpowiednie urządzenie. Ilość gazu jaką parownik będzie podawał do obiegu regulowana jest za pomocą pokrętła w zakresie od 0,5 do 5 vol%.

today
remove_red_eye 310 odsłony

Uważajcie na wasze koty!

Wszyscy właściciele kotów powinni zachować szczególną ostrożność.Nie wypuszczać kotów na dwór, uniemożliwić kontakt z dzikimi ptakami, nie karmić surowym mięsem wieprzowym i drobiowym.   W całej Polsce pojawiły się przypadki nieznanej choroby o dużej śmiertelności.Próby leczenie kotów z objawami, nie przynoszą żadnych efektów. Chorują koty w każdym wieku.

today
remove_red_eye 175 odsłony

Niezbędny sprzęt do laboratorium

Wirówka to urządzenie służące do rozdzielania zawiesin i emulsji. Proces ten wykorzystuje się nie tylko w laboratoriach, ale też innych dziedzinach takich jak mleczarstwo, przetwórstwo owoców i warzyw, a nawet w lotnictwie jako symulatory przeciążeniowe.  Zasada działania polega na wykorzystaniu szybkiego ruchu obrotowego, którego przyspieszenie znacznie przekracza przyspieszenie ziemskie, co z kolei przyspiesza oddzielanie się cząsteczek stałych od cieczy.

today
remove_red_eye 193 odsłony

Prawa zwierząt

Zwierzęta posiadające swoje prawa to nie tylko gatunki towarzyszące człowiekowi na co dzień czy utrzymywane w celach produkcyjnych. Litera prawa chroni i reguluje postępowanie dotyczące zwierząt dziko żyjących, włączając w to nawet owady.

today
remove_red_eye 202 odsłony

Paszport techniczny sprzętu

Paszport techniczny to dokument, który musi mieć każde urządzenie medyczne podlegające okresowym serwisom. Wygląd paszportu jest określony przez Ministerstwo Zdrowia, podane są wytyczne co do formatu, zawartości i sposobu prowadzenia tego dokumentu. Dokumentacja sprzętu zawiera przede wszystkim dane na temat czynności technicznych wykonywanych przy danym urządzeniu i przyjmuje ona formę książeczki.

today
perm_identity Wiktoria Cholerzyńska
remove_red_eye 614 odsłony

Pompy infuzyjne w płynoterapii

Pompa infuzyjna to urządzenie służące do płynoterapii oraz podawania leków we wlewie ciągłym. Podawanie leków za pomocą pompy infuzyjnej pozwala na precyzyjną podaż substancji rozłożoną w czasie. Odpowiednie ustawienie pompy gwarantuje stałe, dokładne i bezpieczne dawkowanie leków w równych odstępach czasu. Eliminuje to potencjalny błąd ludzki w zakresie ilości podanej substancji czynnej – co znacząco podwyższa bezpieczeństwo terapii.

today
remove_red_eye 2562 odsłony

Retraktory w chirurgii weterynaryjnej

Rozwieracz do ran to narzędzie mające zastosowanie w zabiegach chirurgicznych. Służy do odsłonięcia pola operacyjnego i przytrzymania tkanek otaczających miejsce zabiegu. Wyróżniamy rozwieracze automatyczne i ręczne.

today
perm_identity Małgorzata Pietrzykowska
remove_red_eye 315 odsłony

Jaskra u zwierząt: metody badania

Okulistyka jest prężnie rozwijającą się specjalizacją w medycynie weterynaryjnej. Zastosowanie coraz bardziej zaawansowanych urządzeń diagnostycznych takich jak oftalmoskopy, lampy szczelinowe czy tonometry daje możliwość rozpoznania wielu schorzeń w obrębie gałki ocznej u zwierząt.

today
perm_identity Wiktoria Cholerzyńska, Małgorzata Pietrzykowska
remove_red_eye 831 odsłony

Wirusowe zapalenie wątroby u kotów i psów

Opis, przebieg, obiawy.

today
perm_identity Wiktoria Cholerzyńska
remove_red_eye 2806 odsłony

Uwaga: KLESZCZ!

O kleszczach, sposobach zabezpieczania zwierząt przed nimi, chorobach odkleszczowych przeczytacie w poniższym artykule:

today
perm_identity Wiktoria Cholerzyńska, Małgorzata Pietrzykowska
remove_red_eye 782 odsłony